A kudarc-élmény talán mindannyiunk számára ismerősen cseng. Sokan az első nagyobb kudarc után feladják az álmaikat, amiért küzdöttek. Az előző bejegyzésben kicsit más szemszögből közelítettük meg a kudarc fogalmát: nem szabad bukásként felfogni, persze időt kell hagyni a történtek feldolgozására, de levonhatjuk belőle a következtetést, tanulhatunk a hibáinkból, inspirációt nyerhetünk, hogy legközelebb mit csináljunk másképp.
Léteznek olyan emberek, akik teljesen másképp élik meg a velük történő negatív eseményeket, visszautasítást, a kudarcokat, így más eredményre is jutnak. Íme néhány érdekes példa kiemelkedően sikeres emberek életéből, akikről nem gondolták volna, hogy sokra fogják vinni.
Bill Gates első cége csődbe ment
Bill Gates egyetemi pályafutása nem kezdődött túl jól, ugyanis kirúgták a Harvardról. Ha mindez nem lett volna elég, az első cége, amelyet Traf-O-Data néven alapított, csődbe ment. A folytatást ismerjük: a Microsoft megalapítása meghozta számára a sikert: ma az egyik legbefolyásosabb és leggazdagabb üzletember lett a világon.
Walt Disney-ről azt mondták, nincs fantáziája
Walt Disney-t, pályafutása kezdetén egy újságnál dolgozott, ahonnan kirúgták, mondván „ nincsenek jó ötletei és szegényes a fantáziája“. Ezután még jó néhány sikertelen üzleti vállalkozással is elbukott, de nem adta fel, tanult a hibákból. A világ egyik leghíresebb producere és rajzfilmkészítője lett, ő alkotta meg a Disneyland vidámparkot és a Walt Disney Companyt.
Fred Astaire-ről azt mondta a tanára, hogy gyenge a tánctudása
Fred Astaire, a XX. században a Broadway egyik leghíresebb táncosa és énekese volt. Az első színpadi vizsgája azonban koránt sem aratott osztatlan sikert, az egyik vizsgáztató tanár úgy értékelte, hogy nem tud sem énekelni, sem játszani, és még a tánctudása is harmatos. A későbbi filmsztár, táncos, énekes és színész a „Minden idők legnagyobb férfi sztárja” címet kapta, 76 éves karrierje alatt összesen 31 musicalben szerepelt.
Thomas Edisont édesanyja kivette az iskolából
Thomas Edison tanárai szerint túl gyenge képességű volt ahhoz, hogy bármit is képes legyen megtanulni, ezért édesanyja kivette az iskolából. Később két munkahelyéről is elbocsájtották, mivel nem teljesítette a követelményeket. 1876-ban fölállított laboratóriumában kb. ezer szabadalmat kísérletezett ki, és lett ezáltal minden idők egyik legnagyobb feltalálója. Többek között ő találta fel az izzólámpát és a fonográfot.
Stephen King első regényét nem akarták kiadni
Stephen King, a híres bestseller író első regényét körülbelül harmincszor utasították vissza a könyvkiadók, miután az egyik hajlandó volt publikálni. Később a jelenkor egyik legolvasottabb szerzőjévé vált, könyveit negyvennél is több nyelvre fordították le, és több mint 400 millió példányban keltek el világszerte. A legtöbb filmjét kisebb-nagyobb sikerrel meg is filmesítették.
A The Beatles-t kezdetben elutasította a lemezkiadó
A The Beatles-t pályájuk kezdetén a lemezkiadó elutasította, mondván: “nem jó a hangzásuk, a gitárzenének lejárt az ideje“. Később több mint 1,3 milliárd lemezt adtak el világszerte, és több mint ötven Top 40-es kislemezük jelent meg. Hatásuk a pop- és könnyűzenei kultúrára az egész világon kimagasló jelentőségű volt. Yesterday című daluk a modern kori zenetörténet egyik legtöbbször feldolgozott dala.
Steven Spielberg ott hagyta a Színház- és Filmművészeti Egyetemet
Steven Spielberg, a négyszeres Oscar-díjas filmrendező nem tudta befejezni a dél- kaliforniai Színház-és Filmművészeti Egyetem rendezői szakát, mert háromszor állt bukásra egy tantárgyból. Csupán 35 évvel később tért vissza az egyetemre, hogy befejezze tanulmányait és megszerezze rendezői diplomáját.
Albert Einstein 4 éves koráig nem beszélt
Ismerős cseng név, ugye? A géniusznak tartott, Nobel-díjas, világhírű fizikus egészen 4 éves koráig nem beszélt, később olvasási nehézségekkel küzdött, antiszociálisnak, gyenge elméjűnek tartották, ezért még az iskolából is eltanácsolták, később pedig a Berni Egyetem is visszautasította a doktori disszertációját.
Charles Darwint tanárai középszerű fiatalnak tartották
Édesapja nyomása ellenére nem tanult tovább orvosnak, ezért apja folyamatosan szidta, szerinte lusta és álmodozó volt. Ezt a véleményt tanárai is osztották, akik középszerű, nem túl eszes fiatalnak tartották Darwint. Elhamarkodott döntést hoztak, mert az ifjú Charles később kidolgozta evolúcióelméletét, ami forradalmasította a természettudományt.
Michael Jordan-t kidobták az iskolai csapatból
Michael Jordan minden idők egyik legsikeresebb kosárlabdázója a világon. Ennek ellenére fiatal korában még egyáltalán nem tartották nagy tehetségnek, sőt az iskolai csapatból is kidobták. Egyszer azt mondta: “Életemben 9 ezer labdát dobtam mellé, 300 meccset veszítettem el, 26 esetben, ha kosarat dobok, a csapatom nyer, én mégis kihagytam. Sokszor vesztettem, de mégis sikeres tudtam lenni.”